Jak na maximální výkon panelů na střeše?

22.02.2024

Faktory ovlivňující výkon a množství vyrobené elektřiny z fotovoltaických panelů



Typ a účinnost panelu

Jaké jsou typy solárních panelů?

Většina fotovoltaických panelů na trhu se vyrábí z křemíku. Přesto se liší podle způsobu výroby. Nejčastěji se setkáte se třemi typy – monokrystalickými, polykrystalickými a amorfními panely.

Pro použití na rodinné domy je nejvhodnější monokrystalický panel pro jeho vyšší účinnost.

Nejlepší panely dnes mají účinnost mezi 22- 24 % a typové označení těchto panelu je N-Type nebo N-Type ABC.

Starší verze monokrystalických panelů tzv. S-Type má účinnost mezi 19,5 - 21% a v ČR se hojně instalují zejména kvůli nižší pořizovací ceně a stále dobré účinnosti.

                                   Trina Vertex S+ TSM-440NEG9R.28 s účinností 22,3% N-Type

AIKO-A450-MAH54Mb s účinností 23,6% N-Type ABC                                        


Sklon a orientace panelu

Grafické znázornění vlivu sklonu a orientace panelu v % maxima

Jaký je ideální sklon fotovoltaických panelů?

Úhel sklonu střechy, respektive samotných panelů by se měl pohybovat v rozmezí 10-60°. Z polohy slunce na obloze v letním a zimním období vyplývá, že menší sklon panelů přináší zvýšení solárního výkonu v létě a větší úhel náklonu zvyšuje solární výkon v zimě. 

Jak orientovat FVE panely?

Během dne poskytují nejvíce energie panely s jižní orientací. Orientace střechy s fotovoltaikou na jih je tedy ideální volbou, protože fotovoltaika bude vyrábět energii po nejdelší časový úsek během dne. Orientace na jih, ve srovnání s orientací na východ či západ, je o cca 20 % efektivnější. Na druhou stranu kombinace východ-západ může být vhodnější pro typické domácnosti, kde spotřeba elektřiny v domě je zejména ráno, odpoledne a večer.


Zastínění panelu

Při sériovém zapojení panelů do tzv. stringu dokáže zastínění jednoho z propojených panelů snížit výkon celého stringu. Řešením jsou tzv. OPTIMIZÉRY, které dokáží vyřadit zastíněný panel z obvodu a zachovat tak maximální výkon na ostatních panelech a výrazně tak zvýšit celkový denní výkon elektrárny.

Optimizér DC Tigo TS4-A-O pro panely s výkonem do 700 W


Znečištění panelu

Prach, pyl, sníh, ptačí trus a jiné formy znečištění mohou výrazně snížit výkon panelu. Ačkoliv má dnes většina panelů tzv. samočistící schopnost, je vhodné jednou za čas zkontrolovat čistotu panelů a případně panely omýt čistou vodou.

Vhodné je instalovat panely pod vyšším úhlem a podpořit tak přirozenou samočistící schopnost panelu a působení vnějších vlivů jako je déšť, vítr či gravitace.


Další faktory ovlivňující výkon panelu

Okolní teplota

Ohřáté panely mají nižší účinnost

Denní délka osvitu 

S příchodem letního slunovratu se počet osvitových hodin zvyšuje a naopak čím víc se blíží zimní slunovrat, tím je počet výrobních hodin elektrárny nižší.

Znečištění prostředí 

Inverze, prach, mlha, déšť a jiné faktory ovlivňující množství světla dopadajícího na panel jsou také významným faktorem.

Nadmořská výška 

Čím blíže ke slunci, tím vyšší výkon.